Tradycyjnie już dnia 26 lipca 2024 roku w Ustrzykach Górnych odbyły się uroczystości odpustowe z okazji wspomnienia św. Anny. W tym roku miały one charakter szczególny ponieważ podczas ich trwania została uroczyście poświęcona i odsłonięta tablica upamiętniająca śp. Księdza prałata dr. Franciszka Rząsę – inicjatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży w Archidiecezji Przemyskiej – który ramowi przecierał pierwsze bieszczadzkie ścieżki.
Nasze wspólne świętowanie rozpoczęliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia ubogaconą słowami śp. Ks. Franciszka. Następnie Pani Elżbieta Płodzień przedstawiła prezentację multimedialną zatytułowaną „Bieszczady w życiu Księdza Franciszka”. W czasie tej prezentacji mięliśmy okazję poznać jego pierwsze bieszczadzkie parafie, pierwsze rekolekcje dla młodzieży, budowę ośrodka rekolekcyjnego w Ustrzykach Górnych, pierwszą inicjatywę wieszania na turystycznych szlakach krzyżyków i kapliczek, początki wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej na Tarnicę oraz umieszczenia Krzyża na Tarnicy. To właśnie są te pierwsze ścieżki na bieszczadzkich szlakach przetarte dla nas i przyszłych pokoleń.
Następnie mięliśmy okazję wysłuchać żywych świadków tych wydarzeń i miejsc. Swoim świadectwem i wspomnieniami podzielił się Ksiądz Józef Obłój, proboszcz z Desznicy, przyjaciel Księdza Franciszka, który jako jeden z pierwszych prowadził rekolekcje „Wakacje z Bogiem” w Ustrzykach Górnych. Następnie Pan Piotr Ruszel podzielił się z nami znacznym fragmentem swojego życia osobistego i rodzinnego w które postać Księdza Franciszka wpisała się bardzo mocno. Pan Piotr przedstawił nam również niezwykłą historię wyniesienia pierwszego krzyża na Tarnicę.
Uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Adama Szala poprzedziła ceremonia poświęcenia i odsłonięcia tablicy upamiętniającej życie i działalność Księdza Franciszka Rząsy. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele wszystkich dzieł, wspólnot i parafii, gdzie ks. Franciszek posługiwał: osoby z parafii z Sośnicy i Brzozowa, ówcześni studenci z Duszpasterstwa Akademickiego w Zalesiu, przedstawiciele Fundacji Dzieci i Młodzieży im. Jana Pawła II WZRASTANIE oraz Centrum Charytatywnego i Przystani Matki Bożej Jasnogórskiej
w Jarosławiu, wdowy i dziewice konsekrowane, przedstawiciele Łańcucha Apostolskiej Miłości, Grup Apostolskich, a później RAMu, pielgrzymki pieszej na Jasną Górę, duszpasterstwa turystów oraz rodzina śp. Księdza Franciszka. Kolejny punktem naszego spotkania była wspólna agapa i spotkanie we wspólnocie, przepełnione radością i wspomnieniami.
Bieszczadzkie uroczystości owiane były również atmosferą żałoby po nagłej śmierci Księdza Prałata Jana Mazurka, który tego dnia miał być z nami jako żywy świadek i uczeń Ks. Franciszka. Ks. Jan przez 27, 5 roku kontynuował i nadawał kształt dziełu swojego Wielkiego Poprzednika nadając RAMowi ducha i struktury.
Nam młodym trzeba wciąż wracać do tej historii z należytą pamięcią oraz z szacunkiem wspominać Tych, Którzy to działo zapoczątkowali, tworzyli i z którego my sami wyrastamy będąc Ich żywym pomnikiem.
mod. Bernadetta Osięga